İkinci El Klima Alım Satım

İkinci el bir klima satın almak, kaliteden ödün vermeden tasarruf etmenin harika bir yolu olabilir. İkinci el ürünler satın alarak, bazen yepyeni muadilleri kadar iyi modeller bulabilirsiniz ve bunlar genellikle fiyatlarının bir kısmına gelir.

Kullanılmış bir ünite satın almadan önce, sizin ve eviniz/ofisiniz için en iyi klima türünün hangisi olduğunu düşünmeniz önemlidir. Her biri farklı ihtiyaçlara uygun farklı özelliklere ve avantajlara sahip split sistem üniteleri, evaporatif soğutucular, pencere üniteleri ve portatif klimalar vardır. Ayrıca alanınızın boyutunu da dikkate almalısınız; küçük bir yatak odası, büyük bir ofis alanından daha küçük bir üniteye ihtiyaç duyabilir.

Son olarak, ihtiyaçlarınız için mükemmel klimayı bulduğunuzda, düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmeniz önemlidir. Satıcıya ünitenin nasıl çalıştığını gösterip gösteremeyeceklerini sorun ve mümkünse, satın almadan önce incelemesi için yanınızda bir cihaz uzmanı getirin. Bu, iyi çalışır durumda olan yüksek kaliteli bir ürün almanızı sağlayacaktır.

İkinci el bir klima almak istiyorsanız, aklınızda bulundurmanız gereken birkaç nokta vardır. Bulduğunuz en ucuz seçeneği satın almak cazip gelebilir, ancak ikinci el ünitenin iyi durumda olduğundan emin olmak önemlidir.

İşte size doğru klimayı bulmanıza yardımcı olacak birkaç adım:

 1. Ünitenin yaşını kontrol edin. Çoğu klimanın yaşını ve kullanım geçmişini belirlemenizi sağlayan seri numaraları vardır. Genel olarak, bir klima ne kadar eskiyse, muhtemelen o kadar fazla bakım ve zaman içinde parça değişimi gerektirecektir.
 2. Ünitede herhangi bir hasar ya da pas veya ezik gibi aşınma ve yıpranma belirtileri olup olmadığını inceleyin. Herhangi bir görünür hasar, ileride maliyetli onarımlara yol açabilecek dahili sorunların göstergesi olabilir.
 3. Önceki sahibinin filtreleri değiştirmek ve serpantinleri düzenli olarak temizlemek gibi düzenli bakımlara uyup uymadığını sorun, çünkü bu, bir klimanın beklenen ömrünü uzatabilir ve bakımın ihmal edilmesinden kaynaklanan olası onarım maliyetlerini azaltabilir.İkinci El klimacı

  İkinci el bir klimayı yenisinin maliyetinin çok altında bir fiyata satın almak cazip gelebilir, ancak bunun bir dizi sorunla birlikte gelebileceğini de göz önünde bulundurun.

  İkinci el klimalar, farklı çevresel koşullara sahip başka binalarda kullanılmış olabilir ve bu da potansiyel olarak daha kısa kullanım ömrüne, artan onarım maliyetlerine ve daha yavaş soğutma sürelerine yol açabilir. Hatta mevcut enerji verimliliği yönetmeliklerine uymayan bir ürün satın alabilirsiniz.

  Diğer hususlar şunlardır:

  • Sızıntılar ve hatalı montaj tekniklerinden kaynaklanan yaygın su hasarı potansiyeli
  • İç kısımdaki aşırı toz soğutma performansının düşmesine neden olabilir
  • Düzenli ve ortalamanın üzerinde kullanım nedeniyle elektrikli bileşenlerin aşınma olasılığı
  • Ürünün yaşı – eski üniteler onarım, yedek parça ve enerji verimliliği açısından daha maliyetli olacaktır

  İkinci el bir klima satın alarak başlangıçta ucuza gelse de, enerji verimliliği, onarım maliyetleri ve genel aşınma ve yıpranma ile ilgili sorunlar nedeniyle uzun vadede size daha pahalıya mal olabilir.